Loading
Smutek – co pomaga i jak sobie z nim radzić?

Smutek – co pomaga i jak sobie z nim radzić?

W życiu zawsze zdarzają się wzloty i upadki, dobre i złe chwile, sinusoida pozytywnych i negatywnych wydarzeń, emocji i uczuć, na które bardzo często nie ma się żadnego wpływu. Jednym z trudniejszych uczuć jest smutek, który może pojawić się znikąd lub mieć swój początek w trudnym okresie w życiu. Może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie nawet u osób, które powszechnie uchodzą za pełne optymizmu. Czy istnieje w takim razie skuteczny sposób na smutek? Jak go odnaleźć?

Jak poradzić sobie ze smutkiem? 

Smutek jest najtrudniejszy do zniesienia w samotności, ponieważ izolacja dodatkowo pogłębia ten stan i często wprowadza w jeszcze trudniejsze położenie. Jak poradzić sobie ze smutkiem? Najważniejsza jest rozmowa z drugim człowiekiem. Jeśli w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto wyraźnie nie ma energii ani siły do podejmowania codziennych wyzwań, nie radzi sobie z prostymi czynnościami, jest pochłonięty swoimi emocjami i trudno mu otrząsnąć się z tego stanu, z pewnością potrzebuje pomocy. Warto delikatnie zasugerować, co pomaga na smutek i zaproponować najlepsze rozwiązanie, czyli pomoc psychoterapeuty. 

Specjaliści z dobrych ośrodków terapii potrafią trafnie zdiagnozować stan emocjonalny danej osoby i wdrożyć odpowiednią pomoc w postaci terapii – indywidualnej lub grupowej, w zależności od potrzeb konkretnego człowieka. To najlepsza droga do usłyszenia swojego smutku, jaki zagnieżdża się w człowieku np. po stracie kogoś bliskiego, ze względu na prześladowanie, hejt, trudną sytuację domową czy finansową. To też często jedyny sposób, aby uratować kogoś przed depresją czy nawet śmiercią. Jednak nie zawsze wydarzenia losowe odpowiadają za czyjś smutek – równie często odpowiada za niego sposób postrzegania siebie.

Jak pomóc osobie z niską samooceną?

Bardzo często smutek, zagubienie i brak chęci do życia wynika z niskiej samooceny, pogłębianej najczęściej przez środowisko, w jakim dana osoba przebywa czy nawet przez domowników – rodziców, partnera czy rodzeństwo. Jak pomóc osobie z niską samooceną? Z pewnością najlepiej wiesz, jaka jest prawda – niska samoocena wpływa na brak pewności siebie czy poczucie wiecznego niezadowolenia. Wiesz też, że każdemu zdarzają się w życiu kryzysy – te najlepiej przedyskutować ze specjalistą, który zapewni profesjonalne wsparcie, znajdzie przyczynę problemu i wskaże najlepszą drogę do jego rozwiązania. Jeśli chcesz pomóc, pokaż, że można żyć inaczej – lepiej.

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych w celu kontaktu zwrotnego. Akceptuję Politykę Prywatności.