W ostatnich latach widzimy powrót do holistycznego podejścia do opieki zdrowia psychicznego, ze szczególnym naciskiem na łączenie wielu dziedzin w oparciu na aktualną i sprawdzoną wiedzę naukową. Jednym z ważnych i w ostatnich latach coraz bardziej popularnych w literaturze naukowej aspektem holistycznej opieki zdrowotnej jest prawidłowe odżywianie.
Większość z nas jest świadoma wpływu diety na nasze zdrowie fizyczne – jednak ma ona też ogromne znaczenie dla naszego stanu psychicznego. Poprawna dieta odgrywa dużą rolę w utrzymaniu dobrego stanu psychicznego, a nieprawidłowe nawyki żywieniowe mogą pogorszyć nasz stan psychiczny i utrudnić powrót do zdrowia.
Jako zdrowe odżywianie rozumiemy zbilansowaną dietę dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb oraz bogatą w pełne zboża, rośliny strączkowe, owoce i warzywa, produkty mleczne oraz mięso, ryby i oleje.
Według aktualnej wiedzy naukowej, interwencje dietetyczne w niektórych przypadkach mogą pomóc złagodzić objawy depresji (Opie et al., 2015).
Badania wykazały, że chociaż cukry proste mają pozytywny, krótkotrwały wpływ na nasze samopoczucie i emocje, to cukry złożone mają więcej korzyści dla długoterminowego dobrostanu psychicznego.
Z drugiej strony, niezbilansowana i uboga dieta może zwiększyć podatność na różnego rodzaju fizjologiczne i metaboliczne zaburzenia, oraz spadek funkcji poznawczych co z biegiem czasu będzie pogarszać wraz ze starzeniem się. Warto zaznaczyć, że osoby z zaburzeniami psychologicznymi często doświadczają również deficytów kwasów omega-3, witaminy B oraz niezbędnych aminokwasów. Te braki z kolei mogą powodować pogłębienie istniejących zaburzeń psychicznych, co jest połączone ze związkiem między tymi składnikami odżywczymi i neuroprzekaźnikami kluczowymi dla naszego organizmu.
Zdrowa dieta pozwala zachować sprawność mózgu oraz zmniejszyć straty finansowe związane z pogorszeniem zdrowia psychicznego, oraz spadkiem sprawności poznawczej. Dlatego tak ważne jest budowanie zdrowych nawyków żywieniowych jak najwcześniej.
Psychiatria żywieniowa jest prężnie rozwijająca się dziedziną z zakresu opieki zdrowia psychicznego. Łączy ona zdrowe odżywanie wraz z naszym dobrostanem i zdrowiem psychicznym. Wraz ze zwiększeniem zainteresowania w holistycznych i opartych na dowodach naukowych metodach, aktualnie pojawia się coraz więcej badań łączących różne aspekty odżywiania i psychologii. Patrząc na dotychczasowe badania, jest to zdecydowanie warta uwagi dziedzina, szczególnie dla utrzymania długoterminowych efektów i zachowania sprawności umysłowej najdłużej jak to możliwe.
Należy pamiętać, że dla najlepszych i długotrwałych efektów należy łączyć zdrowe odżywianie z psychoterapią, uprawianiem sportu oraz utrzymywaniem bliskich relacji z innymi. Zbilansowana dieta nie jest w stanie zastąpić pracy z psychiatrą oraz psychoterapeutą i powinna służyć jako dodatek do profesjonalnej opieki psychologicznej, a nie jej substytut.
Zrób pierwszy krok w kierunku radości życia – zapoznaj się z zespołem psychoterapeutów Sensica Toruń. Zadzwoń do nas, jeśli potrzebujesz konsultacji z wyborem psychoterapeuty: psychoterapeuci Sensica Toruń.
Źródła
Opie, R. S.; O’Neil, A.; Itsiopoulos, C.; Jacka, F. N. (2015). The impact of whole-of-diet interventions on depression and anxiety: a systematic review of randomised controlled trials. Public Health Nutrition.18 (11) 2074-2093
Tewari, G., Pande, L., & Pande, K. K. (2022). Mental Health and Nutrition: A Systematic Review of their Relationship. International Journal of Science and Research, 11(5), 1750–1755. https://doi.org/ 10.21275/SR22522195013
Vinke, P. C.; Corpeleijn, E.; Dekker, L. H.; Jacobs, D. R.; Navis, G.; Kromhout, D. (2018). Development of the food-based lifelines diet score (LLDS) and its
application in 129, 369 lifelines participants. European Journal of Clinical Nutrition, 72 (8) 1111-1119.
Umów się na wizytę