Loading
Psychoterapia rodzin i par

Psychoterapia rodzin i par

Na czym polega psychoterapia rodzin i par? Czym jest systemowe rozumienie rodziny? Dowiedz się, kiedy warto sięgnąć po terapię rodzinną i czy jest ona skuteczną metodą oddziaływania terapeutycznego. Poznaj najważniejsze kwestie związane z wyborem profesjonalnego psychoterapeuty rodzinnego.

Na czym polega psychoterapia rodzin i par?

Psychoterapia rodzin i par to rodzaj oddziaływania terapeutycznego, w którym udział biorą wszyscy członkowie rodziny. W przypadku rodzin są to zarówno rodzice, jak i dzieci. Na rodzinną terapię decydują się także pary oraz małżeństwa bezdzietne – wtedy także na sesje terapeutyczne uczęszczają wspólnie.

W zależności od modalności, w której prowadzona jest psychoterapia rodzinna, stosowane są różnorodne metody i techniki pozwalające na pokonywanie doświadczanych trudności i rozwiązywanie zaistniałych konfliktów.

Kontakt rodziny lub pary z terapeutą rozpoczyna się od konsultacji, na których określone zostają m.in. cele psychoterapii. Jest to również czas na ustalenie innych istotnych kwestii związanych z podjęciem terapii, np.:

 • nad czym rodzina/para będą pracować podczas sesji;
 • jak często chcą i mogą spotykać się z terapeutą;
 • z jakimi kosztami będzie wiązała się terapia rodzinna;
 • w jaki sposób rodzina może odwołać lub przełożyć sesję.

Obok kwestii praktycznych, niezwykle istotne już na samym początku współpracy terapeutycznej jest także ustalenie oczekiwań poszczególnych członków rodziny. Pozwala to zaplanować proces terapeutyczny oraz lepiej poznać daną rodzinę i jej potrzeby.

Jakie są cele psychoterapii rodzinnej i po co na nią uczęszczać?

Na psychoterapię rodzin, małżeństw i par można zdecydować się z wielu powodów. Najczęstszymi przyczynami podjęcia terapii przez całą rodzinę są:

 • trudności związane z wychowywaniem dziecka/dzieci;
 • nierozwiązane konflikty między małżonkami/partnerami;
 • zaburzenie psychiczne jednego z członków rodziny;
 • potrzeba wsparcia w trudnych dla rodziny okolicznościach (np. śmierć, choroba);
 • problemy z komunikacją i wyrażaniem siebie w relacjach rodzinnych.

Cele psychoterapii rodzinnej ustalane są indywidualnie i w porozumieniu z członkami rodziny. Ważne, by każdy z nich wyrażał chęć pracy nad danym zagadnieniem czy kwestią – znacznie podnosi to efektywność oraz skuteczność działań terapeutycznych.

Cel psychoterapii rodzinnej to najczęściej:

 • poprawa komunikacji w rodzinie;
 • identyfikacja sztywnych ról rodzinnych i rezygnacja z nich;
 • nauka umiejętnego stawiania granic;
 • nauka empatycznego wsparcia swoich najbliższych;
 • oczyszczenie relacji z nieporozumień i konfliktów;
 • odkrycie nieefektywnych sposobów funkcjonowania rodziny.

Oprócz wspólnych dla całej rodziny celów terapii każdy z jej uczestników pomoże posiadać także własne, jednostkowe cele. Dla rodzica może to być np. próba zrozumienia swojego dziecka, dla dziecka – umiejętność wyrażania swoich emocji i uczuć w sposób akceptowany społecznie.

Systemowa terapia rodzin i par – co to jest?

Rozważając podjęcie terapii rodzinnej, warto wiedzieć, że w leczeniu terapeutycznym wykorzystywane są dwa główne podejścia: niesystemowe oraz systemowe rozumienie rodziny.

Systemowa terapia rodzin i par opiera się na przekonaniu, że rodzina jako podstawowa jednostka społeczna stanowi pewnego rodzaju system. Wszyscy jej członkowie pozostają w nierozerwalnym układzie zależności i wzajemnie na siebie oddziałują. Zmiana na linii matka-ojciec czy siostra-brat mogą wywołać zmiany w całym układzie rodzinnym, a więc w całej rodzinie.

Co ważne, według systemowego rozumienia rodziny, między jej członkami dochodzi do wielu niewidocznych gołym okiem zjawisk: podwójnego wiązania, zawierania koalicji, dążenia do uzyskania homeostazy rodziny za wszelką cenę.

Systemowa terapia rodzin i par umożliwia przepracowanie różnorodnych problemów, ogniskuje się jednak na całej strukturze rodziny, nie zaś na jej pojedynczych członkach. Według założeń systemowych to właśnie system rodzinny i zachodzące w nim mechanizmy są źródłem doświadczanych trudności.

Kiedy warto wybrać się na psychoterapię rodzinną?

Psychoterapia rodzinna dedykowana jest zarówno rodzinom z dziećmi, jak i małżeństwom bezdzietnym oraz parom pozostającym w związku nieformalnym. Istotnym czynnikiem, który decyduje o tym, czy terapia rodzinna jest odpowiednim wyborem, jest pozostawanie danych osób w bliskiej relacji. W wielu przypadkach to właśnie psychoterapia rodzin i par pozwala na uzyskanie lepszych rezultatów niż np. psychoterapia indywidualna.

Na psychoterapię rodzinną warto wybrać się wtedy, gdy czujemy, że doświadczane trudności lub problemy w różnym stopniu dotyczą:

 • relacji między małżonkami i dziećmi,
 • funkcjonowania całej rodziny,
 • zjawisk zachodzących między członkami rodziny.

W wielu przypadkach oddziaływania terapeutyczne rozpoczynają się od indywidualnych spotkań z psychoterapeutą. Uczęszcza na nie najczęściej dziecko lub członek rodziny, który boryka się np. z depresją, lękiem lub anoreksją. Szybko jednak okazuje się, że o wiele bardziej skuteczna będzie praca terapeutyczna z całą rodziną lub z obydwojgiem parterów.

Jakie są zalety psychoterapii rodzinnej?

Psychoterapia rodzin i par wiąże się z szeregiem zalet, o których trudno mówić w przypadku psychoterapii indywidualnej czy grupowej. Wynika to z możliwości, jakie daje prowadzenie sesji terapeutycznych ze wszystkimi członkami rodziny.

Najważniejsze zalety psychoterapii rodzin i par to:

 • poznanie perspektywy każdego członka rodziny;
 • nauka efektywnej komunikacji w rodzinie;
 • poprawa relacji rodzinnych;
 • możliwość zweryfikowania przyjmowanych ról w rodzinie lub małżeństwie.

Psychoterapia rodzinna jest szczególnie polecana w przypadku zaburzeń odżywiania dziecka. Często okazuje się najskuteczniejszą formą wsparcia psychologicznego i staje się punktem wyjścia dla dalszej pracy – indywidualnej lub grupowej.

Czy terapia rodzin i par jest skuteczna?

Psychoterapia rodzin i par jest skuteczną formą pomocy terapeutycznej. Pozwala na bardziej satysfakcjonujące funkcjonowanie całej systemu rodzinnego, pomaga także poszczególnym członkom rodziny odnaleźć się w meandrach rodzinnych relacji.

Jak wynika z przeprowadzanych ankiet i wypowiedzi osób, które uczęszczały na rodzinną terapię, często staje się ona przełomem w życiu rodziny; pozwala uporać się ze stratą, chorobą czy rozwodem. Staje się także nieocenionym źródłem wsparcia dla dorastających dzieci lub rodziców, którzy nie potrafią w pełni zrozumieć trudności swojego dziecka.

Jak wybrać profesjonalną terapię rodzin, małżeństw i par?

Aby wybrać profesjonalną terapię rodzin, małżeństw i par, warto przede wszystkim dokładnie zapoznać się z doświadczeniem oraz wykształceniem danego terapeuty lub terapeutów – w terapii rodzinnej naturalne bywa prowadzenie sesji terapeutycznych przez dwóch specjalistów zdrowia psychicznego.

Nim zdecydujesz się na terapię rodzinną, dowiedz się, czy wybrany przez Ciebie psychoterapeuta posiada certyfikat z akredytowanego ośrodka szkoleniowego i czy na co dzień pracuje z rodzinami i/lub małżeństwami.

Zwróć także uwagę na praktyczne kwestie: poczucie Twojej wygody i komfortu podczas konsultacji, łatwość wyboru dogodnego terminu spotkań czy możliwości kontynuowania terapii w przyszłości.

W ośrodku Sensica zapewniany naszym Klientom dyskrecję i poczucie bezpieczeństwa, a także świetnie przygotowanych, certyfikowanych psychoterapeutów rodzinnych. Wiemy, że dla procesu terapeutycznego istotne jest zarówno przyjazne otoczenie, jak i świadczenie wsparcia psychologicznego na najwyższym poziomie merytorycznym.

Bibliografia:

 • B. Józefik, M. Wolska, R. Ulasińska, G. Iniewicz, Ocena terapii z perspektywy pacjentów i ich rodzin – opracowanie wyników ankiety, Psychoterapia 2 (125), 2003;
 • M. Dudek, Teoretyczne podstawy terapii rodzin: wybrane problemy, Studia nad Rodziną 13/1-2(24-25), s. 157-182.

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych w celu kontaktu zwrotnego. Akceptuję Politykę Prywatności.