Loading
MBSR – wsparcie w radzeniu sobie ze stresem

MBSR – wsparcie w radzeniu sobie ze stresem

Trening Redukcji Stresu (MBSR) to bezcenne wsparcie w radzeniu sobie ze stresem i trudnymi doświadczenia. Z pewnością znasz konsekwencje życia w chronicznym niepokoju i stresie. Poznaj więc program, który pozwala na rozładowanie emocjonalnego napięcia oraz na wsparcie Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jak radzisz sobie z długotrwałym stresem?

Nie sposób zupełnie wyeliminować stres z naszego życia – nie jest to także wskazane. Pewien poziom stresu jest konieczny do tego, by wzbudzić w każdym z nas motywację do działania oraz podejmowania wysiłku. W wielu sytuacjach dnia codziennego potrzebujemy stymulacji, jaką dają nam czynniki stresujące.

Niestety, nie zawsze potrafimy radzić sobie z nimi w efektywny sposób – zwłaszcza gdy stres staje się chroniczny. Wielu z nas intuicyjnie sięga po sposoby, które przynoszą chwilową ulgę i pozwalają, choć na chwilę pozbyć się emocjonalnego napięcia w niezdrowy sposób.

Do szkodliwych sposobów radzenia sobie ze stresem możemy zaliczyć m.in.:

 • kompulsywne zachowania rozładowujące napięcie;
 • uzależnienia od substancji psychoaktywnych;
 • izolacja i „zapadnięcie się” w sobie;
 • odreagowywanie przykrych emocji na bliskich.

 
Warto jednak podkreślić, że radzenie sobie ze stresem jest umiejętnością, której możemy się nauczyć, a następnie rozwijać ją w zgodzie ze swoimi potrzebami.

Bez względu na Twój wiek, wykształcenie, status czy doświadczenia życiowe, możesz poznać techniki i zdobyć narzędzia, które ułatwią Ci obchodzenie się ze stresem w zdrowy i rozwijający sposób.

Na czym polega medytacja mindfulness?

Medytacja mindfulness, nazywana także medytacją uważności, to umiejętności świadomego doświadczania momentu, w którym jesteś; kierowanie swojej uwagi na to, co tu i teraz.

Mindfulness polega na bardzo uważnym obserwowaniu doznań płynących z ciała, a także pojawiających się w nas emocji i myśli. Dzięki medytacji opartej na uważności możemy zacząć świadomie zauważać lub w ogóle rejestrować to, co dzieje się wokół nas i w naszym wnętrzu; doświadczać życia z życzliwością i akceptacją.

Istotą mindfulness jest także doświadczanie tego, co czujemy bez konieczności oceniania siebie i swoich emocji. Pozwala to przyjrzeć się sobie i uczuciom, za którymi niekiedy tak ślepo podążamy. W wielu przypadkach odkrywamy także to, co zazwyczaj spychamy poza granice swojej świadomości i to, od czego staramy się na co dzień uciekać.

MBSR – Trening Redukcji Stresu oparty na uważności

Trening Redukcji Stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stress Reduction – MBSR) to 8-tygodniowy program opracowany w celu obniżenia napięcia emocjonalnego i długotrwałego stresu. Główną osią MBSR jest umiejętność koncentracji na bieżących doświadczeniach, pojawiających się myślach, odczuwanych emocjach i doznaniach płynących z ciała.

Uczestnicy treningu spotykają się na regularnych, 2,5-godzinnych spotkaniach. Program zakłada także jedno, całodniowe spotkanie oraz codzienną, samodzielną praktykę uważności w domowym zaciszu.

Podczas Treningu Redukcji Stresu opartego na uważności poruszanymi kwestiami są m.in.:

 • zjawisko uważności;
 • postrzeganie siebie i świata;
 • praca z ciałem;
 • stres;
 • myśli i emocje.

 
Regularna praktyka uważności okazuje się niezwykle skutecznym sposobem radzenia sobie ze stresem, a także wsparcia w leczeniu chorób wynikających z przeciążenia lub wycieńczenia emocjonalnego.

A może wciąż bagatelizujesz stresujące warunki pracy, zamartwianie się lub życie pod nieustanną presją? Dowiedz się więcej o tym, jak stres wpływa na Twoje ciało, psychikę i relacje z innymi.

Kiedy stres staje się niebezpieczny?

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia – ewolucyjnie stanowi reakcję obronną, która pojawia się w odpowiedzi na silne emocje. Wydarzenia, które subiektywnie oceniamy jako zagrażające lub przytłaczające wywołują w naszym organizmie reakcję: „walcz albo uciekaj”. Mobilizujemy się do podjęcia działania lub ucieczki od bodźców, które zdają się być dla nas zbyt silne i/lub niebezpieczne.

Niestety, po natychmiastowej (alarmowej) reakcji naszego organizmu, przechodzimy w kolejną fazę stresu – stadium odporności. Długotrwałe oddziaływania czynników stresowych sprawia, że próbujemy przystosować się do sytuacji, stawiamy opór i jesteśmy nieustannie pobudzeni oraz gotowi do działania. Nie trwa to jednak w nieskończoność.

Rozpoczyna się stadium wyczerpania. Jeśli stresory nadal występują i działają na nasz organizm, zaczynamy tracić siły. Ciągłe pobudzenie naszego układu nerwowego staje się niebezpieczne zarówno dla naszej psychiki, jak i zdrowia fizycznego.

Według teorii poliwagalnej znajdujemy się na wtedy na niższym szczeblu drabiny reakcji autonomicznych. Łatwo wtedy o przekonania dotyczącego tego, że świat jest niebezpieczny i wrogi, a inni ludzie nastawieni są do nas nieprzyjaźnie i chcą nas skrzywdzić. Gdy stan ten zaczyna się przedłużać, łatwo o „zapadnięcie się” lub „zamrożenie”.

Lądujemy na najniższym szczeblu drabiny. Za nasze reakcje zaczyna odpowiadać nerw błędny grzbietowy. Zostajemy sami ze swoją rozpaczą i bezsilnością, próbując przetrwać za wszelką cenę.

Jak pisze Deb Dana:

„Będę przekonana, że zgubiłam się i nikt mnie już nigdy nie znajdzie.”

Właśnie w ten sposób działa na nas długotrwały stres, z którym nie potrafimy sobie poradzić w efektywny sposób. Tracimy łączność z innymi ludźmi i doświadczamy szeregu trudności oraz objawów chorobowych.

Jak stres wpływa na ciało?

W pierwszej fazie stresu, nasze ciało rozpoczyna mobilizację. Wzrasta wydzielanie noradrenaliny w mózgu oraz adrenaliny i kortyzolu z rdzenia nadnerczy do krwi. Akcja naszego serca przyśpiesza, wzrasta ciśnienie tętnicze krwi oraz stężenie glukozy we krwi. Oddech staje się przyśpieszony, a krew przepływa szybciej zarówno przez mięśnie, jak i przez mózg.

Ta reakcja okazuje się przydatna – o ile stresory nie działają na nas zbyt długo. Gotowość do działania pozwala nam na wykonanie ruchu koniecznego do rozładowania nagromadzonego napięcia i wykonania odpowiednich w danej chwili kroków. Co się jednak dzieje z naszym ciałem, gdy obecność silnych stresorów się przedłuża?

Zaczynamy doświadczać takich dolegliwości, jak:

 • nadciśnienie;
 • niestrawność;
 • bóle brzucha i bóle klatki piersiowej;
 • wrzody żołądka;
 • wahania wagi;
 • stany zapalne organizmu;
 • choroby mięśniowo-szkieletowe;
 • choroby sercowo-naczyniowe;
 • częstsze występowanie infekcji wirusowych.

 
Długotrwałe działanie stresu zaczyna wyniszczać nasz organizm. Bagatelizowanie nieustannego niepokoju, lęku i przykrych emocji sprawia, że zaczynamy chorować na serce, kręgosłup lub nadciśnienie. Nasze ciało wysyła czytelne sygnały o tym, że znajduje się w stanie wyczerpania. Nie zawsze jednak potrafimy lub chcemy właściwie je zinterpretować.

Jak stres wpływa na psychikę i relacje z innymi?

Przedłużający się stres może prowadzić do rozwoju zaburzeń nastroju i/lub zaburzeń lękowych. Często pojawiającym się zjawiskiem w odpowiedzi na długotrwałe działanie stresu jest także wypalenie zawodowe specjalistów w różnych branżach. Stres prowadzi także do obniżenia samooceny i poczucia własnej wartości, obniżenia poczucia sprawczości. Często zauważanym objawem jest także pogorszenie funkcji poznawczych: uwagi i koncentracji, pamięci, zdolności planowania.

Pozostawanie w stanie zagrażającym naszemu dobremu samopoczuciu, zdrowiu lub nawet życiu prowadzi także do trudności relacyjnych. Choć przyjaciele i bliscy mogą być dla nas wsparciem w radzeniu sobie ze stresującymi sytuacjami, częściej zdarza się, że długotrwały stres wyczerpuje nas na tyle, że izolujemy się od innych ludzi. Bezsilność, frustracja, strach lub przygnębienie mogą doprowadzić nas do sytuacji, w której relacje z innymi będą już ponad nasze siły.

W zrozumiały sposób przedstawia to teoria poliwagalna. Poczucie zagrożenia i niebezpieczeństwa spycha nas w dół drabiny reakcji autonomicznych, To z kolei sprawia, że za nasze reakcje zaczyna odpowiadać wspomniany już nerw błędny grzbietowy. Niemożliwa staje się wtedy łączność z innymi i koregulacja.

Reakcja „walki lub ucieczki” zapętla się, a z czasem spycha nas jeszcze niżej – walczymy już wtedy jedynie o przetrwanie, a zaangażowanie społeczne, współczucie, empatia czy odzyskanie łączności z innymi ludzi jawi się nam jako niemożliwe do osiągnięcia.

Poznaj korzyści wynikające z praktykowania uważności

Mindfulness to pewnego rodzaju sposób na życie, z którym wiąże się szereg korzyści zdrowotnych. Trening MBSR stosowany jest jako technika wspomagająca pacjentów cierpiących na różnorodne choroby, w tym borykające się z przewlekłym stresem.

Ponadto wykazano poprawę funkcjonowania psychicznego u osób, które sięgają po techniki oparte na uważności, w tym również trening MBSR.

Trening oparty na uważności przynosi świetne efekty nie tylko w kontekście radzenia sobie ze stresem, ale także wpływa pozytywnie na ogólną jakość życia. Osoby praktykujące na co dzień mindfulness oraz biorące udział w treningu MBSR wskazują na poprawę samopoczucia oraz wyższą jakość snu, lepszy nastrój i zmniejszenie dyskomfortu powodowanego przez czynniki stresujące.

Korzyści wynikające z praktykowania uważności obejmują także zdrowie fizyczne – liczne badania wskazują na pozytywne efekty stosowania treningu MBSR. Stanowi on pewnego rodzaju „bufor stresu”, a więc tarczę chroniącą nas przed stresem i jego konsekwencjami.

Jeśli więc borykasz się z sytuacjami, które zdają się Cię przerastać lub przytłaczać, warto rozważyć ten rodzaj wsparcia w radzenia sobie ze stresem. Trening MBSR to świetne rozwiązanie dla osób, które poszukują efektywnych i sprawdzonych sposobów na okiełznanie presji, codziennych zmartwień czy innych nieprzyjemnych emocji, z którymi stykamy się na co dzień.

Bibliografia:

 • S. Sumińska, P.Grodecka, Radzenie sobie ze stresem. Poradnik, 2022, Warszawa;
 • E. Wilkos, A. Tylec, D. Kułakowska, K. Kucharska, Najnowsze kierunki terapeutyczne w rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, Psychiatria Polska, 2013, tom XLVII, numer 4, s. 621–634;
 • A. Błaszczak, Wpływ Treningu Redukcji Stresu opartego na uważności (MBSR) na zdrowie fizyczne, 2018
 • D. Dana, Teoria poliwagalna w psychoterapii, Kraków, 2020.
 • Umów się na wizytę

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych w celu kontaktu zwrotnego. Akceptuję Politykę Prywatności.