Loading
Psychoterapia integracyjna - na czym polega ten nurt i dla kogo będzie odpowiedni?

Psychoterapia integracyjna - na czym polega ten nurt i dla kogo będzie odpowiedni?

W świecie psychoterapii nie ma jednej drogi, która pasowałaby każdemu. Dlatego coraz większą popularność zyskuje podejście integracyjne – elastyczne, wielowymiarowe i dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Łączy ono elementy różnych szkół terapeutycznych, tworząc spójny i skuteczny model pracy. Czym dokładnie jest psychoterapia integracyjna, jak przebiega i kto może z niej najbardziej skorzystać?

Czym jest psychoterapia integracyjna?

Psychoterapia integracyjna to podejście terapeutyczne, które łączy w sobie elementy różnych nurtów psychoterapeutycznych. Dzięki temu terapeuta może wykorzystywać różne metody i techniki w zależności od potrzeb pacjenta i specyfiki jego trudności.

Psychoterapia integracyjna stawia na elastyczność i holistyczne rozumienie człowieka, uwzględniając aspekty emocjonalne, poznawcze i społeczne. Celem podejścia integracyjnego jest jak największa skuteczność leczenia poprzez dostosowanie oddziaływań terapeutycznych do sytuacji pacjenta.

Jakie podejścia łączy terapia integracyjna?

Terapia integracyjna łączy w sobie różne nurty i techniki psychoterapeutyczne, aby jak najlepiej dopasować proces oddziaływania terapeutycznego do indywidualnych potrzeb klienta. Jest to możliwe dzięki tworzeniu spójnego i elastycznego modelu pracy.

Oto główne podejścia terapeutyczne, które mogą być łączone w terapii integracyjnej:

  • Podejście psychodynamiczne i psychoanalityczne

Podejście psychodynamiczne i psychoanalityczne pomagają zrozumieć, w jaki sposób przeszłość wpływa na teraźniejsze zachowania i emocje. Wymienione nurty skupiają się na nieświadomych procesach, wczesnych doświadczeniach oraz relacjach z ważnymi osobami w dzieciństwie.

  • Podejście poznawczo-behawioralne (CBT)

Nurt poznawczo-behawioralny koncentruje się na rozpoznawaniu, a następnie na zmianie negatywnych schematów myślenia i zachowania. W terapii integracyjnej często wykorzystywane są konkretne techniki CBT, aby pracować z poszczególnymi objawami, np. lękiem czy niskim poczuciem własnej wartości.

  • Podejście humanistyczne

Humanistyczne nurty terapeutyczne to m.in. terapia Gestalt, podejście egzystencjonalne czy terapia skoncentrowana na osobie. Wszystkie one kładą szczególny nacisk na akceptację, empatię, rozwój osobisty, autentyczność oraz relację terapeutyczną. Podejścia humanistyczne koncentrują się na lepszym rozumieniu siebie i swoich potrzeb.

  • Podejście systemowe

Podejście systemowe w terapii zwraca uwagę na kontekst rodzinny i relacyjny. Wykorzystuje się je zarówno podczas pracy z rodziną lub z parą, jak i z osobami indywidualnymi w kontekście ich relacji z innymi.

  • Podejście oparte na pracy z ciałem i uważności

Podejścia oparte na uważności i na pracy z ciałem wspierają regulację emocji, świadomości ciała oraz ugruntowanie się w „tu i teraz”. Wśród oddziaływań wyróżnić możemy m.in. techniki somatyczne, focusing czy mindfulness.

Dzięki łączeniu wymienionych wyżej podejść terapeutycznych, terapeuta integracyjny posiada szeroki wachlarz narzędzi. Istotne jest, by łączył je w spójny sposób i zmieniał w zależności od potrzeb klienta i etapu terapii.

Na jakich zasadach opiera się psychoterapia integracyjna?

Psychoterapia integracyjna opiera się na przekonaniu, że nie istnieje jedno, uniwersalne podejście, które odpowiadałoby na potrzeby i problemy każdego człowieka w każdej sytuacji. Z tego powodu terapeuta integracyjny korzysta z różnych technik i nurtów.

Oto zasady, na których opiera się integracyjny nurt psychoterapii:

  • Elastyczność i indywidualizacja

Narzędzia oraz techniki z różnych szkół psychoterapeutycznych są dopierane w zależności od specyficznych problemów oraz celów pacjenta. Nie istnieje jeden, sztywny model rozumienia jego trudności.

  • Holistyczne spojrzenie na człowieka

Terapia ma szerszy kontekst i stara się odpowiedzieć na złożoność ludzkiego doświadczenia. Pacjent traktowany jest jako całość, co oznacza, że uwzględniane są jego emocje, myśli, zachowania, relacje oraz aspekty fizyczne.

  • Relacja terapeutyczna

Partnerstwo umożliwia wspólne wypracowywanie rozwiązań w terapii integracyjnej. Kluczowym elementem podczas procesu jest wiec budowanie autentycznej i opartej na zaufaniu relacji między terapeutą i pacjentem.

  • Dynamiczny charakter terapii

Integracyjna psychoterapia jest ewolucyjna i zmieniająca się. Systematyczne ocenianie skuteczności stosowanych metod pozwala na modyfikowanie ich według aktualnych potrzeb pacjenta. Proces terapeutyczny może się wiec zmieniać z biegiem czasu i wykorzystywać inne techniki czy narzędzia terapeutyczne.

  • Integracja różnych modeli terapeutycznych

Wspomniana już integracja różnych modeli terapeutycznych pozwala na spersonalizowane wsparcie pacjenta. Elastyczny model leczenia jest najważniejszą cechą  psychoterapii integracyjnej.

Jak wygląda proces terapii integracyjnej?

Proces terapii integracyjnej opiera się na kilku kluczowych etapach.

  1. Diagnoza i ustalanie celów terapii

Psychoterapia integracyjna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, a następnie wspólnego ustalania celów terapii. Na tym etapie istotne jest zrozumienie historii życia pacjenta, jego aktualnych problemów oraz oczekiwań. Założone cele oddziaływania terapeutycznego mogą obejmować pracę nad trudnymi emocjami, zmianę schematów myślowych oraz poprawę relacji interpersonalnych.

  1. Budowanie relacji terapeutycznej

Fundamentem każdej terapii jest relacja między pacjentem i terapeutą. Autentyczność, otwartość i empatia umożliwiają stworzenie bezpiecznej przestrzeni do eksploracji trudnych tematów. Terapeuta podejmuje decyzje dotyczącą sposobu komunikacji i interwencji, który najlepiej odpowiada charakterowi pacjenta.

  1. Wybór i integracja technik

Kolejnym etapem terapii w podejściu integracyjnym jest dostosowanie technik i narzędzi różnych nurtów do aktualnych potrzeb i wyzwań, przed którymi staje pacjent. Ważna w tym okresie jest elastyczność oraz dynamiczność procesu terapeutycznego.

  1. Realizacja procesu terapeutycznego

To etap pracy nad trudnościami pacjenta. Może obejmować analizę myśli, uczuć, czy zachowań. Sesje terapeutyczne skupiają się np. na pracy z traumą, rozwijaniu umiejętności radzenia sobie ze stresem czy pogłębianiu relacji interpersonalnych.

  1. Monitorowanie postępów terapii i ewaluacja

Należy na bieżąco oceniać postępy terapii i w razie potrzeby – modyfikować jej cele i techniki, aby psychoterapia była jak najbardziej skuteczna. Proces może ewoluować w miarę jak pacjent zdobywa nowe umiejętności i doświadczenia. Podejście terapeuty jest nieustannie dostosowywane do aktualnego zapotrzebowania.

  1. Zakończenie psychoterapii i planowanie przyszłości

Etap kończący psychoterapię integracyjną jest czasem na podsumowywanie zmian, osiągniętych celów oraz zdobytych umiejętności. Pacjent wraz z terapeutą opracowuje plan, który ma na celu zapobiegnięcie nawrotom trudności. Przygotowywane są również strategie utrzymania efektów terapii.

Dla kogo psychoterapia integracyjna będzie dobrym wyborem?

Jeśli szukasz elastycznego i indywidualnie dopasowanego podejścia terapeutycznego, rozważ sięgnięcie po integracyjny nurt psychoterapii. Dzięki temu, że łączy on różne nurty i techniki, może być skuteczny w bardzo szerokim zakresie trudności i dla wielu typów osobowości.

Każdy proces psychoterapeutyczny dostosowywany jest do pacjenta i jego oczekiwań, potrzeb oraz doświadczanych trudności. Jednak to terapia integracyjna może sięgać po różne modele teoretyczne, odmienne perspektywy i różnorodne techniki pracy najlepsze dla aktualnej sytuacji pacjenta.

Psychoterapia integracyjna będzie dobrym wyborem:

  • dla osób, które nie odnajdują się w jednym, konkretnym nurcie psychoterapeutycznym;
  • dla osób oczekujących pracy nad sobą w wielu wymiarach;
  • dla osób w kryzysie lub w przełomowym momencie życia,
  • dla osób złożonych emocjonalnie i z wieloma różnymi trudnościami,
  • dla osób z doświadczeniami traumy.

Warto zaznaczyć, że psychoterapia integracyjna może być stosowana u osób w różnym weku. Podejście to bardzo dobrze sprawdza się w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi, którzy wymagają niestandardowego podejścia terapeutycznego.

Jakie problemy można rozwiązać dzięki terapii integracyjnej?

Integracyjna psychoterapia integracyjna polecana jest jako oddziaływanie terapeutyczne:

  • w zaburzeniach lękowych,
  • w zaburzeniach nastroju,
  • w trudnościach interpersonalnych,
  • w doświadczeniach traumatycznych,
  • w zaburzeniach osobowości lub trudnościach tożsamościowych,
  • w zaburzeniach odżywiania i problemach z obrazem ciała,
  • w sytuacjach kryzysowych i na życiowych zakrętach,
  • w celu lepszego poznania siebie i rozwoju osobistego.

Jak znaleźć odpowiedniego terapeutę integracyjnego?

Aby znaleźć wykwalifikowanego terapeutę integracyjnego, który będzie dla Ciebie odpowiedni, zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • kwalifikacje i dotychczasowe doświadczenie terapeuty
  • fakt ciągłego kształcenia się i uczestnictwo w superwizjach
  • twoje poczucie komfortu na pierwszym spotkaniu konsultacyjnym
  • lokalizacja gabinetu i dostępność terminów
  • koszty i opłaty lub ewentualna możliwość refundacji NFZ.

Pamiętaj, że odpowiedni terapeuta integracyjny będzie w stanie stworzyć atmosferę sprzyjającą Twojemu rozwojowi i zdrowieniu. Warto więc szukać rekomendacji i opinii innych pacjentów, nie zapominaj jednak o własnej intuicji i odczuciach towarzyszących Ci po pierwszych spotkaniach z danym terapeutą.

 

Umów się na wizytę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych w celu kontaktu zwrotnego. Akceptuję Politykę Prywatności.