Loading
opis szkoleniaprowadzącyprogram szkoleniaformularz zgłoszeniowy

Zaburzenie obsesyjno – kompulsyjne, OCD – obraz kliniczny, diagnoza, diagnoza różnicowa, leczenia. Prowadzenie psychoterapii poznawczo – behawioralnej.

8 - 9 luty 2019 Radiowa 18, Toruń

Przyzwyczailiśmy się myśleć, że zaburzenie obsesyjno – kompulsyjne (OCD) jest jednym z zaburzeń lękowych. Tak też do dzisiaj opisuje je wprowadzona w 1988 roku i obowiązująca w Polsce międzynarodowa klasyfikacja ICD-10. Jednak od wielu lat pojawiały się badania, które wskazywały, że
przyczyny tej choroby są nie do końca takie same jak w przypadku większości zaburzeń lękowych.
Zaczęto zwracać uwagę na jej biologiczne podłoże związane z pewnymi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. Stąd też w opublikowanej w 2013 roku amerykańskiej klasyfikacji DSM-5 OCD zniknęło z kategorii zaburzeń lękowych. DSM-5 obecnie zawiera nową kategorię zaburzeń o nazwie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i zaburzenia pokrewne. Kategoria ta obejmuje nie tylko OCD , ale także nowe, pokrewne zaburzenia, takie jak zespół zbieractwa (syllogomania) czy patologiczne skubanie skóry (dermatillomania), czy dysmorficzne zaburzenie ciała (dysmorfofobia) i trichotillomania (kompulsyjne wyrywanie włosów).

Celem warsztatu jest wspólne przyjrzenie się pracy z pacjentem z OCD od momentu jego pierwszego pojawienia się w gabinecie, poprzez przeprowadzenie diagnostyki różnicowej, psychoedukacji, zaplanowanie i przeprowadzenie psychoterapii.
W trakcie warsztatu omawiamy zarówno model leczenia behawioralnego, jak i poznawczego OCD. W przypadku terapii behawioralnej dokonuje się połączenia klasycznej ekspozycji (prowokowania lękorodnej sytuacji lub prezentacji bodźca wywołującego rytuał) z powstrzymaniem reakcji, czyli udaremnieniem rytuały lub czynności natrętnej wykonywanej w celu zmniejszenia niepokoju czy lęku. W terapii poznawczej niepokój towarzyszący objawom OCD jest definiowany jako odpowiedź na dokonywaną przez pacjenta interpretację doświadczanych myśli natrętnych. W związku z tym celem terapii jest odkrycie myśli automatycznych i schematów poznawczych wzbudzanych przez myśli natrętne oraz próba ich modyfikacji. Leczenie planujemy tak, aby pacjent mógł zmienić sposób myślenia i interpretacji znaczenia myśli natrętnej.
Warsztat prowadzony jest przez psychoterapeutę, superwizora i psychiatrę z wieloletnim doświadczeniem w pracy pacjentami. Zajęcia mają wymiar przede wszystkim praktyczny, dostosowane są do potrzeb grupy odbiorców.

Odbiorcy szkolenia: Profesjonaliści zajmujący się szeroko rozumianym zdrowiem psychicznym – psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci uzależnień, lekarze, studenci medycyny i psychologii.

Program szkolenia:

 1. Obraz kliniczny OCD w różnych grupach wiekowych, czym są myśli i czynności natrętne
  (obsesje i kompulsje).
 2. Diagnoza i diagnoza różnicowa.
 3. Użycie kwestionariuszy do diagnozy OCD.
 4. Tworzenie planu leczenia OCD, w oparciu o międzynarodowe wytyczne (NICE, APA itp.)
 5. Modele poznawczo – behawioralne OCD.
 6. Psychoterapia poznawczo – behawioralna
  • Psychoedukacja
  • Terapia behawioralna w oparciu o ekspozycje z powstrzymaniem reakcji (E/PR)
  • Praca z myślami automatycznymi i przekonaniami nie związanymi bezpośrednio z myślami natrętnymi
  • Praca z myślami automatycznymi i przekonaniami wynikającymi bezpośrednio z obsesji
  • Włączanie członków rodziny do terapii.
  • Odmienności w pracy z dziećmi i nastolatkami
  • Kończenie terapii, zapobieganie nawrotom
  • Podsumowanie warsztatu

Zajęcia będą prowadzone w sposób warsztatowy, a uczestnicy otrzymają materiały pomocne w codziennej pracy terapeutycznej.

koszt szkolenia*
700,00 PLN
zapisz się
W cenę szkolenia wliczony jest bufet kawowo - ciasteczkowy oraz materiały szkoleniowe. W cenie jest też nocleg na sali szkoleniowej (materace, karimaty we własnym zakresie). Budynek dysponuje zapleczem sanitarno – kuchennym
Prowadzący
leader
Artur
Kołakowski
Doktor nauk medycznych, psychiatra. Certyfikowany psychoterapeuta, superwizor i wieloletni dydaktyk Terapii Poznawczo – Behawioralnej oraz Terapii Schematów. Dyrektor Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Poza Schematami. Specjalizuje się w diagnozie i leczeniu zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży oraz psychoterapii nastolatków oraz osób dorosłych. W ciągu ostatnich 10 lat nauczania TPB współpracował m. in. Z: Centrum CBT, Centrum Psychoterapii Poznawczo – Behawioralnej oraz Fundacją Rozwoju Psychiatrii i Psychoterapii. Współautor czterech specjalistycznych książek dotyczących tematyki zaburzeń zachowania u dzieci, ADHD oraz TPB.
Formularz zgłoszeniowy
Dane kontaktowe
Dane do faktury
-